Jaja i proizvoda od jaja


 I. OPĆE ODREDBE
 
Definicije pojmova

(iz Priloga I. Uredbe (EZ) br. 853/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o utvrđivanju određenih higijenskih pravila za hranu životinjskog podrijetla)

 „jaja” su jaja u ljusci – isključujući razbijena, inkubirana ili kuhana jaja – koja potječu od ptica iz uzgoja i koja su prikladna za izravnu prehranu ljudi ili za pripremu proizvoda od jaja;
„proizvodi od jaja” su prerađeni proizvodi koji nastaju preradom jaja ili različitih komponenti odnosno mješavina jaja, ili daljnjom preradom tako prerađenih proizvoda.
 
Odobrene treće zemlje ili državna područja trećih zemalja

Pošiljke jaja i proizvoda od jaja mogu se uvoziti u Europsku uniju jedino iz trećih zemalja i državnih područja trećih zemalja koja su od Europske komisije odobrena za izvoz u Europsku uniju.
Popis trećih zemalja ili državnih područja trećih zemalja iz kojih je u Europsku uniju/ Republiku Hrvatsku odobreno unošenje pošiljaka jaja i proizvoda od jaja, naveden je u tablici iz Dijela 1. Priloga I. Uredbe Komisije (EZ) br. 798/2008.
Odobrenje za uvoz jaja i proizvoda od jaja se može odnositi na cijelo područje treće zemlje ili samo na dio njezina područja.
Uvoz jaja i proizvoda od jaja je dozvoljen samo iz onih trećih zemalja ili državnih područja trećih zemalja navedenih u stupcima 1. i 3. tablice iz Dijela 1. Priloga I Uredbe Komisije (EZ) br. 798/2008 uz čiji naziv u stupcu 4. postoji oznaka „E“ ili „EP“ koja ujedno predstavlja i propisani obrazac veterinarskog certifikata za uvoz. 
  • Oznaka „E“– označava da je iz određene treće zemlje ili državnog područja treće zemlje dozvoljen uvoz jaja,
  • Oznaka „EP“ – označava da je iz određene treće zemlje ili državnog područja treće zemlje dozvoljen uvoz proizvoda od jaja,
Pošiljke jaja i proizvoda od jaja koje se iz odobrenih trećih zemalja uvoze na područje Europske unije/Republike Hrvatske moraju udovoljavati dodatnim jamstvima te posebnim zahtjevima, ukoliko su navedena u tablici iz Dijela 1. Priloga I Uredbe Komisije (EZ) br. 798/2008.
Prilikom uvoza posebno je potrebno provjeriti da li postoje određena ograničenja uvoza, navedena u tablici iz Dijela 1. Priloga I Uredbe Komisije (EZ) br. 798/2008, u odnosu na zdravstveni status životinja u trećim zemljama, državnim područjima, zonama ili kompartmentima podrijetla u odnosu na influencu ptica i newcastlesku bolest ili zbog toga što odnosna treća zemlja nije dostavila Europskoj komisiji odgovarajući program kontrole salmonele u skladu s Uredbom (EZ) br. 2160/2003 ili je odgovarajući program kontrole salmonele dostavljen Komisiji ali ga ona nije odobrila.
 
Odobreni objekti za izvoz u trećim zemljama

Osim što moraju dolaziti iz odobrenih trećih zemalja ili odobrenih državnih područja trećih zemalja jaja i proizvoda od jaja koje se uvoze u Europsku uniju/Republiku Hrvatsku moraju biti proizvedeni i dolaziti iz objekata koji su od Europske komisije odobreni za izvoz u Europsku uniju.
Popis odobrenih objekata u trećim zemljama za izvoz jaja i proizvoda od jaja u Europsku uniju/Republiku Hrvatsku je dostupan na sljedećoj mrežnoj stranici Europske komisije:

https://webgate.ec.europa.eu/sanco/traces/output/non_eu_listsPerActivity_en.htm#
 
Odobrene granične veterinarske postaje (GVP)

Pošiljke jaja i proizvoda od jaja iz trećih zemalja je dozvoljeno unositi na područje Europske unije/Republike Hrvatske jedino preko graničnih prijelaza na kojima se nalaze granične veterinarske postaje (GVP) odobrene za obavljanje veterinarskih pregleda proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih ljudskoj potrošnji na kojima će granični veterinarski inspektor obaviti veterinarski pregled pošiljke proizvoda kako bi provjerio da li proizvodi udovoljavaju propisanim veterinarsko – zdravstvenim zahtjevima za uvoz.  
Popis GVP Republike Hrvatske sa svim kontakt podacima dostupan je na sljedećoj mrežnoj stranici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane:

http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/veteInspekcija/11mj%202015%20GVP%20-%20BIP.pdf

Popis svih GVP u Europskoj uniji je dostupan na mrežnoj stranici Europske komisije (DG Sante) preko sljedeće poveznice:

http://ec.europa.eu/food/animal/bips/bips_contact_en.htm

U Republici Hrvatskoj su za obavljanje veterinarskih pregleda pri unosu proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih ljudskoj potrošnji odobrene GVP Bajakovo (prema Republici Srbiji), GVP Stara Gradiška i GVP Nova Sela (prema Bosni i Hercegovini), GVP Karasovići (prema Crnoj Gori), GVP Zračna luka Zagreb te GVP Luka Rijeka i GVP Luka Ploče.
Za obavljanje veterinarskih pregleda pošiljaka nezapakiranih proizvoda životinjskog podrijetla odobrene su jedino GVP Bajakovo i GVP Stara Gradiška.

Geografski položaj graničnih veterinarskih postaja Republike Hrvatske.
 
Prethodna najava dolaska pošiljke proizvoda na GVP

U skladu s člankom 2. Uredbe Komisije (EZ) br. 136/2004 osoba odgovorna za pošiljku (uvoznik ili njegov zastupnik) obvezna je prijaviti ulaznoj GVP prispijeće pošiljke proizvoda životinjskog podrijetla prije njenog fizičkog dolaska na područje Europske unije/Republike Hrvatske.
Pošiljka se najavljuje na obrascu ZVDU propisanom u Prilogu III. Uredbe Komisije (EZ) br. 136/2004 putem TRACES sustava ili, ukoliko proizvodi ulaze na područje Europske unije preko GVP Republike Hrvatske, pošiljku je moguće najaviti (osim putem TRACES sustava) i na obrascu objavljenom na mrežnoj stranici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane.
Obrazac za prethodnu najavu pošiljke potrebno je e –poštom ili putem faksa dostaviti ulaznoj GVP.
Obrazac  za prethodnu najavu pošiljke proizvoda životinjskog podrijetla dostupan je preko sljedeće poveznice:

http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/veteInspekcija/GVI/Obrasac%20za%20prednajavu%20pošiljke%20proizvoda.pdf

Kontakt podaci GVP Republike Hrvatske dostupni su na sljedećoj mrežnoj stranici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane:

http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/veteInspekcija/11mj%202015%20GVP%20-%20BIP.pdf

Budući da u zakonodavstvu Europske unije nije navedeno točno vremensko razdoblje u kojem je osoba odgovorna za pošiljku obvezna unaprijed obavijestiti ulaznu GVP o dolasku pošiljke proizvoda životinjskog podrijetla, u skladu sa preporukama Opće uprave za zaštitu zdravlja i potrošača preporučuje se da se ulazna GVP bude unaprijed obaviještena o dolasku pošiljke:
  • u pomorskim lukama najmanje jedan radni dan prije dolaska pošiljke,
    • u slučaju dolaska pošiljke trajektima neposredno prije dolaska trajekta,
  • u zračnim lukama, u slučaju dugih letova, četiri sata prije dolaska zrakoplova a u slučaju kratkih letova u trenutku polijetanja zrakoplova s prethodne zračna luke,
  • u cestovnom i željezničkim prometu ,12 sati prije dolaska pošiljke.
 
Prekršajne odredbe

Ukoliko osoba odgovorna za pošiljku ne najavi pošiljku proizvoda ulaznoj GVP prije fizičkog dolaska pošiljke na područje Republike Hrvatske to predstavlja postupanje protivno važećim veterinarskim propisima te granični veterinarski inspektor prema osobi odgovornoj za pošiljku poduzima zaštitne mjere u skladu s odredbama propisanim u članku 166. Zakona o veterinarstvu („Narodne novine“ 82/2013;148/2013).
 
Veterinarski pregledi

Sve pošiljke proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih ljudskoj potrošnji koje se unose na područje Europske unije iz trećih zemalja podliježu potpunom veterinarskom pregledu na ulaznoj GVP u skladu s odredbama Direktive Vijeća (EZ) br. 97/78. U Republici Hrvatskoj odredbe Direktive su preuzete Pravilnikom o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla iz trećih zemalja u prometu preko granice Republike Hrvatske („Narodne novine“ 113/2013).
 
Provođenje službenog uzorkovanja pošiljaka proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih ljudskoj potrošnji prilikom uvoza

Tijekom obavljanja veterinarskog pregleda prilikom uvoza, granični veterinarski inspektor može obaviti službeno uzorkovanje pošiljke proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih ljudskoj potrošnji u svrhu laboratorijskih ispitivanja kako bi provjerio da li proizvodi udovoljavaju propisanim veterinarsko – zdravstvenim uvjetima za uvoz kako je to navedeno u veterinarskom certifikatu.
Ukoliko se uzorkovanja proizvoda provode prema Godišnjem planu uzorkovanja i analiza pošiljaka iz uvoza svi troškovi uzorkovanja i laboratorijskih ispitivanja se podmiruju iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Ukoliko se uzorkovanja pošiljaka proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih ljudskoj potrošnji provode na temelju nepravilnosti utvrđenih tijekom obavljanja veterinarskih pregleda sve troškove uzorkovanja i laboratorijskih ispitivanja snosi osoba odgovorna za pošiljku (uvoznik ili njegov zastupnik). 
 
Visina pristojbe za obavljene veterinarske preglede

Visina pristojbe za obavljeni veterinarski pregled pošiljaka jaja i proizvoda od jaja pri uvozu propisana je u Poglavlju III. Priloga Pravilnika o visini pristojbi za veterinarski pregled pošiljaka iz trećih zemalja („Narodne novine“ 8/2014).
Pristojba za obavljeni veterinarski pregled pošiljaka, koji se obavlja noću, u dane državnih blagdana ili u neradne dane (subota i nedjelja), uvećava se za 50%.
Noćnim radom podrazumijeva se rad koji se obavlja u razdoblju od 22 sata do 6 sati sljedećeg dana.
 
II. VETERINARSKO – ZDRAVSTVENI UVJETI ZA UVOZ

Prilikom uvoza pošiljke jaja i proizvoda od jaja moraju udovoljavati veterinarsko – zdravstvenim uvjetima u odnosu na zdravlje životinja i javno zdravlje, propisanim u zakonodavstvu Zajednice.
 
Veterinarski certifikat

Sve pošiljke jaja i proizvoda od jaja prilikom uvoza iz trećih zemalja u Europsku uniju/Republiku Hrvatsku mora pratiti obrazac veterinarskog certifikata propisan u Dijelu 2. Prilogu I Uredbe Komisije (EZ) br. 798/2008.
Veterinarski certifikat:
  • izdaje nadležno tijelo treće zemlje;
  • mora biti napisan na jeziku zemlje izvoznice, hrvatskom jeziku te u slučaju da Republika Hrvatska nije država članica preko koje se pošiljka unosi na područje Europske unije i na jeziku ulazne države članice u Europsku uniju,
  • izdan i ovjeren od službenog veterinara treće zemlje odgovornog za provjeru i potvrdu da jaja ili proizvodi od jaja ispunjavaju propisane veterinarsko - zdravstvene uvjete za uvoz.
Izvornik veterinarskog certifikata mora pratiti pošiljku do ulazne GVP u Europsku uniju.
 
Obrasci veterinarskih certifikata
  • Obrazac „E“– Veterinarski certifikat za uvoz jaja u Europsku uniju iz trećih zemalja.
  • Obrazac „EP“– Veterinarski certifikat za uvoz proizvoda od jaja u Europsku uniju iz trećih zemalja.
 
Ažurirano: 12. svibnja 2016.

Kalendar događanja