Novom Naredbom o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj ukidaju se obvezne mjere kontrole i dezinfekcije pošiljaka živih životinja i sirovog mlijeka iz Mađarske i Slovačke na bivšem graničnom prijelazu Goričan.
Sve pošiljke prijemljivih životinja iz zahvaćenih država i dalje podliježu obaveznom dokumentacijskom, identifikacijskom i fizičkom pregledu na odredištu od strane ovlaštenog veterinara nadležnog delegiranog tijela.
Od preventivnih mjera na snazi je i dalje razdoblje praćenja na krajnjim odredišnim objektima za držanje životinja u Republici Hrvatskoj u trajanju od minimalno 14 dana za prijemljive životinje iz Mađarske i Slovačke, te 21 dan za ovce i koze iz Rumunjske i Bugarske uz obavezan klinički pregled životinja na odredišnom objektu najranije 14. dan, odnosno 21. dan ovisno o trajanju razdoblja praćenja.
Životinje namijenjene klanju podrijetlom iz Mađarske i Slovačke moraju se zaklati na kraju dana, uz obvezno čišćenje, pranje i dezinfekciju nakon klanja.
Za prazna cestovna vozila, kojima se prevoze prijemljive životinje i prevozi sirovo mlijeko, prijevoznici i dalje moraju posjedovati potvrdu o provedenom čišćenju i dezinfekciji prijevoznog sredstva.
S obzirom na povoljnu epidemiološku situaciju po pitanju kuge malih preživača, ukinute su dodatne mjere za uvoz ovaca i koza iz Grčke.
Iako je trenutna epidemiološka situacija povoljna, rizik od novog unosa virusa ovih bolesti i dalje postoji te je nužno da svi subjekti koji drže prijemljive vrste životinja, a posebno subjekti i prijevoznici koji dopremaju prijemljive životinje iz država u kojima je bila potvrđena bolest, odgovorno postupaju i pridržavaju se svih odredbi propisanih Naredbom.
Veterinari se u svojem svakodnevnom radu moraju pridržavati svih mjera biosigurnosti te pri svakom uočavanju kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap ili kugu malih preživača, odmah poduzeti sve potrebne aktivnosti i preliminarne mjere kontrole zbog sumnje na ove bolesti. Svaki takav slučaj obavezno se odmah prijavljuje Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane i veterinarskoj inspekciji Državnog inspektorata.