Kontrola bolesti plavog jezika u Republici Hrvatskoj
O bolesti plavoga jezika
Bolest plavoga jezika (BPJ) je virusna bolest domaćih i divljih preživača i to ovaca, goveda, koza, jelenske divljači i antilopa, koja se u pravilu širi ugrizom zaraženih komarčića. Uzročnik bolesti je bluetongue virus (BTV) iz porodice Reoviridae. Virus za umnožavanje treba komarčića iz vrste Culicoides (vektor) i životinju preživača (domaćin). Za bolest nema lijeka, te se ista suzbija po Zakonu o veterinarstvu.
Povijest BPJ u svijetu
BPJ je prvi put utvr|ena u Južnoj Africi, na prijelazu u 20. stoljeće, s tim da ova bolest nije zabilježena izvan granica Afrike sve do 1943. godine kada se epidemija BPJ pojavila na Cipru. Danas BTV inficira preživače u Africi, Aziji, Sjevernoj i Južnoj Americi, Australiji, kao i na nekoliko tropskih i sub-tropskih otoka, te u južnim i jugoistočnim djelovima Europe.
Bolest plavog jezika u Hrvatskoj
BPJ se u Hrvatskoj prvi put pojavila krajem 2001. godine u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Dinamika širenja bolesti ovisi o faktorima okoliša, temperaturi, vodi, broju i gustoći preživača. Broj novooboljelih životinja varira ovisno o mjesecu ili sezoni, odnosno klimatskim faktorima.
Kako prepoznati bolest
BTV kod ovaca izaziva ozbiljnu bolest koju karakterizira visoka temperatura, iscjedak iz usta i nosa, te šepanje. Kod zaraženih goveda klinički znakovi bolesti rijetko su vidljivi, ali je unatoč tome govedo vrlo važno u prijenosu BPJ.
Koji faktori doprinose pojavi BPJ
|